Teledermatoskoopia

Sünnimärkide kontrollimise telemeditsiiniteenus nüüd ka Põlvamaal

Sünnimärkide kontrollimiseks on võimalik minna teledermatoskoopia uuringule Dermtest.

Melanoom on väga ohtlik nahavähi vorm, kuid piisavalt varakult avastades ravitav. Melanoom võib areneda sünnimärkidest, mistõttu peaks igaüks jälgima oma nahal toimuvaid muutusi ja vajadusel minema kontrolli. Kahjuks ei ole dermatoloogi vastuvõtt kõikjal Eestis piisavalt kiiresti kättesaadav ning appi tuleb võtta infotehnoloogia.

Lahenduse pakub telemeditsiiniteenus Dermtest, mis on nüüd kättesaadav ka Räpinas perearst Anne Kaldoja juures. Dermtest aitab varakult avastada melanoomi ning muuta dermatoloogi konsultatsiooni paremini kättesaadavaks.

Protsessi kaasatakse perearstid, kes saavad enda käsutusse spetsiaalse tarkvara ning dermatoskoobi (mikroskoobi ja valgussüsteemiga kaamera). Dermatoskoobiga sünnimärgist tehtud pilt võimaldab näha naha pinnaaluseid muutuseid, mis enamasti ei ole silmale nähtavad. Nende hindamine on aga eriti oluline nahakasvaja varases arengustaadiumis.

Dermtest aitab kiirelt ja mugavalt edastada dermatoskoobiga tehtud pildi sünnimärgist erialaspetsialistile hindamiseks. Patsiendile määratakse diagnoos ning edasine tegevusplaan tarkvara vahendusel. Nii saab tuua eriarsti konsultatsiooni inimese kodule lähemale ning samuti efektiivsemalt rakendada dermatoloogide aega.

Dermtesti tasulise teenuse raames:

Inimesel palutakse öelda, milline sünnimärk talle muret teeb ning pereõde teeb sellest pildi, mis omakorda edastatakse eriarstile konsultatsiooniks.

Pilte konsulteerivad distantsilt kogenud dermatoloogid Dr Niine Nahakliinikust ja Tartu Ülikooli Kliinikumist. Uuringule tasub tulla inimestel, kelle nahal on kasvav või muutuv sünnimärk – suurenev, veritsev, mitmevärviline. Melanoomi riski võib oluliselt suurendada ka liiga intensiivne päikesevalgus või pidev solaariumi külastamine. Tähelepanelikud peaksid olema ka kindlasti inimesed, kelle lähisugulastel on esinenud nahavähki.

Õigeaegselt pahaloomulise nahakasvaja avastamisel saab alustada kiiresti raviga.

Dermtest annabki võimaluse eriarsti teenus distantsilt kättesaadavaks teha.

Teenus on tasuline ning Räpinas maksab ühe sünnimärgi uuring 23 eurot, iga täiendav sünnimärk 12 eurot. Tavapäraselt pildistatakse Dermtest teledermatoskoopia uuringu käigus 1-3 sünnimärki. Inimesel palutakse öelda, milline sünnimärk talle muret teeb ning perearst teeb sellest pildi, mis omakorda edastatakse eriarstile konsultatsiooniks. Õigeaegselt pahaloomulise nahakasvaja avastamisel saab alustada kiiresti raviga.

Isikud, kes soovivad uuringule tulla peaksid registreeruma:

perearst Anne Kaldoja kabinetti telefoninumbril 79 62 495 ( E-R kella 11-15) või

53977 260 või

e-postiaadressil kaldojaanne3@gmail.com

Samuti on võimalik registreeruda veebiregistratuuris https://www.veebiregistratuur.ee/#/all/?specialty=21&employee=RrNymb5yNo