Lihtsalt ja selgelt perearstiabist

Tihti on perearsti juurde tulles patsiendil probleeme rohkem kui üks. Kui teate, et tahate arstiga rääkida mitmest teid vaevavast probleemist, registreerige endale järjest kaks aega.

Igal perearstil on kindlasti abiks vähemalt üks pereõde. Pereõde registreerib ka vastuvõtule. Väga oluline on helistada just oma perearsti antud numbril. Tänapäeval on pereõe töökoht sageli eraldi kabinetis ja arst on vastuvõtu kabinetis üksi. Paljud perearstid töötavad mitmekesi koostöös ja neil võib olla abiarst.

Arsti juurde tulles mõelge enne läbi, kuidas oma kaebusi esitate. Mida täpsemini (lühidamalt) te oma probleemi kirjeldate, seda täpsemini saab arst ka analüüsida teie kaebusi ja määrata ravi. Arst ei oota teilt teadusliku terminoloogia ja ladina keele kasutamist, rääkige lihtsalt ja arusaadavalt. Oluline on kirjeldada haiguse algust ja kulgu ning vaevusi. Vältida tuleks emotsioonide kirjeldamist.

Vastake arsti küsimustele oma parema äranägemise järgi. “Õigeid” ja “valesid” vastuseid siin ei ole. “Punkti” saab ka vastuste “ei oska öelda”, “ei ole tähele pannud” jms. eest.

Arsti juurde tulekuks registreerige end eelnevalt. Juhul, kui tulete ilma aega kinni panemata, peate arvestama võimaliku ooteajaga, mis võib kujuneda teile ebameeldivalt pikaks. Erandiks on siin ägedad seisundid, mille puhul arst leiab alati teie jaoks aja.

Juhul kui soovite perearsti valida, või teavet ravikindlustuse, haigekassa kaardi ja perearstide töökorralduse kohta, siis lugege täiendavalt SIIT<<.

Haiguse vastu võitlemine on patsiendi ja arsti meeskonnatöö. Arsti kohus on siin kasutada oma professionaalseid oskusi, kuid hea tulemuse saavutamiseks saab ka patsient kaasa aidata. Selleks siin mõned soovitused.

Arst peab tihti uurima patsienti sõna otseses mõttes pealaest jalatallani. Riietuge nii, et vajaduse korral oleks arstil kerge teid läbi vaadata: kuulata kopse, südant, katsuda kõhtu, vaadelda haiget kohta nahal vms. Kuulatlus läbi riiete või naha vaatlus läbi suka ei anna korrektseks diagnoosiks vajalikku informatsioooni.

Nahalööbe puhul näol ei ole soovitav kasutada arsti juurde tulles kosmeetikavahendeid, eelkõige jumestus-või peitekreemi. See raskendab arsti poolt täpse diagnoosi panekut ning ravi määramist. Samuti tuleks eemaldada küünelakk, kui tegemist on naha või küünte haigustega, sest mõne nahahaiguse korral tahab teie arst üle vaadata ka kõik küüned.

Sageli on õnnestunud ravi eelduseks patsiendi arusaam haiguse olemusest. Ärge häbenege küsida seda oma arstilt!

Allikas: Sinu Arst; Haigek