Üldine kodukord meie perearstikeskuses
Arsti vastuvõtule tuleb alati registreerida. Ka siis, kui Te arvate, et Teil on väga kiireloomuline probleem (kõrvapõletik, põiepõletik vms), oleks hea ette helistada. Meie õed leiavad Teile lähematel tundidel aja, nii et Teil ei tule haigena ooteruumis liiga kaua istuda.
Ka pereõe vastuvõtule tuleb registreerida, sest enne võtab õde vastu need patsiendid, kes on aja varem kirja pannud ja siis alles ootamatult kohalesaabuja. Erandiks on nii arsti kui õe vastuvõtule pääsemisel mõistagi eluohtlik seisund.
Pereõde võtab vajadusel vastu need haiged, kes arsti vastuvõtule ei mahu, aga vajavad siiski meditsiinilist otsust. Samuti teeb õde protseduure, vaktsineerimisi, väljastab tõendeid ja jälgib tervete imikute kasvu ja arengut. Ka krooniliste haigetega tegeleb kord aastas pereõde: kutsub nad vastuvõtule, et uurida, kas neil on muresid ja annab soovitusi haiguse käsitlemiseks ning toitumiseks, liikumiseks või muudeks tervislikeks eluviisideks.
Juhul, kui Te ei saa kokkulepitud vastuvõtule ilmuda, palume sellest koheselt teatada. Nii saame vabanenud aja pakkuda järgmisele abivajajale.
Vajadusel teeme ka koduvisiite ja selle otsustab alati juhtumipõhiselt arst. Kui Teile tundub, et vajate arsti koju, kontakteeruge pereõega, kes nõustab Teid esmaselt ja annab info edasi arstile. Arst helistab vajadusel Teile asjaolude täpsustamiseks.
Koduvisiidil on arsti vahendid väga vähesed, puudub võimalus analüüside tegemiseks ja uuringuteks. Seega ei saa ka tänapäevastele nõuetele vastavalt haigust diagnoosida. Seetõttu kutsume enamasti haige arsti vastuvõtule. Jäädavalt on möödas ajad, kui arst kutsuti koju, sest väike palavik ei võimaldanud tööle minna ja vajati töövõimetuslehte.
Tingimused, mil vajaduseltehakse koduvisiite:
SOOVITUSI ARSTI JUURDE TULEKUKS
Haiguse vastu võitlemine on patsiendi ja arsti meeskonnatöö. Arsti kohus on siin kasutada oma professionaalseid oskusi, kuid hea tulemuse saavutamiseks saab ka patsient kaasa aidata. Selleks siin mõned soovitused.
Arsti juurde tulekuks registreerige end eelnevalt. Juhul, kui tulete ilma aega kinni panemata, peate arvestama võimaliku ooteajaga, mis võib kujuneda teile ebameeldivalt pikaks. Erandiks on siin ägedad seisundid, mille puhul arst leiab alati teie jaoks aja.
Arst peab tihti uurima patsienti sõna otseses mõttes pealaest jalatallani. Riietuge nii, et vajaduse korral oleks arstil kerge teid läbi vaadata: kuulata kopse, südant, katsuda kõhtu, vaadelda haiget kohta nahal vms. Kuulatlus läbi riiete või naha vaatlus läbi suka ei anna korrektseks diagnoosiks vajalikku informatsioooni.
Nahalööbe puhul näol ei ole soovitav kasutada arsti juurde tulles kosmeetikavahendeid, eelkõige jumestus-või peitekreemi. Kui lapsel on nahalööve, siis ärge määrige last enne vastuvõttu kokku briljantrohelisega. See raskendab arsti poolt täpse diagnoosi panekut ning ravi määramist. Samuti tuleks eemaldada küünelakk, kui tegemist on naha või küünte haigustega, sest mõne nahahaiguse korral tahab teie arst üle vaadata ka kõik küüned.
Arsti juurde tulles mõelge enne läbi, kuidas oma kaebusi esitate. Mida täpsemini te oma probleemi kirjeldate, seda täpsemini saab arst ka analüüsida teie kaebusi ja määrata ravi. Arst ei oota teilt teadusliku terminoloogia ja ladina keele kasutamist, rääkige lihtsalt ja arusaadavalt. Oluline on kirjeldada haiguse algust ja kulgu ning vaevusi.
Vastake arsti küsimustele oma parema äranägemise järgi. “Õigeid” ja “valesid” vastuseid siin ei ole. Olulist teavet võivad anda ka vastused “ei oska öelda”, “ei ole tähele pannud” jms. eest.
Tihti on arsti juurde tulles patsiendil probleeme rohkem kui üks. Kuna vastuvõtu aeg on piiratud, kehtib üldiselt reegel: üks vastuvõtuaeg – üks probleem. Kui teate, et tahate arstiga rääkida mitmest teid vaevavast probleemist, registreerige endale järjest kaks aega. See tähendab tasulist teenust saavale patsiendile ka kahe visiidimaksu maksmist.
Sageli on õnnestunud ravi eelduseks patsiendi arusaam haiguse olemusest. Ärge häbenege küsida seda oma arstilt!