Milliseid ravimeid kasutada gripi korral?

Gripi ravi on suunatud kas:

  • Viiruse hävitamisele viirusevastaste ravimitega (Tamiflu, Relenza) – retseptiravimid.
  • Gripiga kaasnevate sümptomite leevendamisele (palaviku, valu, nohu, köha sümptomaatiline ravi), sellisel juhul peab organismi immuunsüsteem ise võitlema gripiviirusega – peamiselt käsimüügiravimid.
  • Vaktsiiniga saab grippi ennetada.
  • Gripiviirusesse nakatumise ajal vaktsiin ei aita.
  • Antibiootikumid gripi puhul ei toimi. Neid määratakse aga kindlasti juhul, kui gripp on tüsistunud bakteriaalse infektsiooniga (nt kopsupõletikuga).

Gripi sümptomite leevendamiseks on apteegis saadaval laias valikus käsimüügiravimeid:

Palavik, valud
(peavalu, kurguvalu)
Valuvaigistid – paratsetamool, ibuprofeen, täiskasvanutele ka atsetüülsalitsüülhape (aspiriin)
kurguvalu korral ka lokaalsed valuvaigistid ja antiseptikumid (nt pastillid ja spreid)
Ninakinnisus, ninakõrvalkoobaste turse ja valu Ninakinnisust vähendavad sümpatomimeetikumid (sh ninatilgad/spreid ja suukaudselt manustatavad), ka kombinatsioonis allergiavastaste antihistamiinikumidega
Köha Rögalahtistid, sh ravimtaimede baasil valmistatud. Kinnise ja paukuva köha raviks kasutatavad ravimid on reeglina retseptiravimid
  • Lastel ei tohiks üldjuhul kasutada ravimeid, mis sisaldavad mitut toimeainet.
  • Samaaegselt esineva palaviku, nohu ja köha raviks mõeldud kombinatsioonravimid toimivad lastel, kuid neid ei ole soovitatav kasutada kõrvaltoimete riski tõttu (allergilised reaktsioonid, unehäired, hallutsinatsioonid, uimasus, tahhükardia) ja kliiniliste andmete vähesuse tõttu lastel.

Vt lastel kasutatavate nohuravimite ja kombinatsioonravimite vanusepiiride kohta:

Eestis turustatavad käsimüügi nohuravimid erinevatele vanusegruppidele

Eestis turustatavad külmetushaiguste raviks kasutatavad käsimüügi kombinatsioonravimid erinevatele vanusegruppidele

Palavik

Palaviku alandamiseks alla 12-aastastel lastel on soovitatav kasutada ühte toimeainet sisaldavat preparaati – paratsetamooli või ibuprofeeni. Annus peab olema arvestatud kas vastavalt vanusele või kehakaalule. Vajalikust suuremad annused võivad põhjustada kõrvaltoimeid või mürgistusnähte, väiksemad annused seevastu ei alanda palavikku. Paratsetamooli lastele soovitatav ühekordne annus on 10…15 mg/kg kehakaalu kohta, maksimaalne ööpäevane annus on 60 mg/kg kehakaalu kohta.

Vanus Ühekordne annus mg
2…3 kuud 62,5
3 kuud…1 aasta 62,5…125
1…6 aastat 125…250
6…12 aastat 250…500

Lastele soovitatav ibuprofeeni annus on 20…40 mg/kg ööpäevas, jaotatuna 3…4 annuseks. Ühekordne annus lastele kehakaaluga üle 20 kg on 200 mg; kehakaaluga üle 30 kg 200…400 mg ja üle 40 kg kaaluvatele lastele 400 mg.

Atsetüülsalitsüülhapet (aspiriini) ei ole soovitatav alla 18-aastastele noorukitele ja lastele viirushaiguse korral palaviku alandamiseks anda Reye sündroomi tekkeriski tõttu, mis on küll väga harva tekkiv kõrvaltoime. See sündroom kulgeb kauakestva oksendamise, entsefalopaatia (ajukahjustuse) ja maksakahjustusega ning võib lõppeda surmaga. Täiskasvanutel ei ole Reye sündroomi viirushaigusega kaasneva palaviku alandamisel täheldatud.

Täiskasvanud ja noorukid võivad palaviku alandamiseks kasutada 

  • paratsetamooli 500 mg kuni 1 g korraga maksimaalselt 3 korda ööpäevas.
  • ibuprofeeni 400 mg 3…4 korda ööpäevas
  • Täiskasvanud võivad kasutada ka aspiriini 500 mg kuni 1 g, mida võib korrata 4…8 tunni järel vastavalt vajadusele.
  • Korraga tohib kasutada ainult ühte palavikualandajat.

Nohu

Nohu korral võiks väikelastel alustada nina loputamisega mereveega (Humer, Quixx). Kui hingamistakistus sellega ei laabu, siis alles kaaluda ravimite kasutamist.
Ninna pihustatavaid dekongestante (ksülometasoliin, nafasoliin) ei ole soovitatav kasutada alla 2-aastastel lastel ning neid ei tohiks kasutada kauem kui kaks-kolm päeva, piirduda tuleks paari pihustusega päevas.

Kasutada tuleks kindlasti lastele mõeldud toimeaineid ja ravimtugevusi:

  • ksülometasoliin 0,05% alates 2. eluaastast
  • nafasoliin 0,05% alates 3. eluaastast

Alla 2-aastastel lastel tohib ninna pihustatavaid dekongestante kasutada ainult erandjuhul ja arsti loal. Liigsagedane kasutamine põhjustab kroonilist nohu ning võib põhjustada süsteemseid kõrvaltoimeid. Kui ninakinnisus ja nohu püsivad pikka aega ning hingamisraskused on ka öösel ja kaasneb norskamine, tuleks pöörduda arsti poole, sest põhjuseks võivad olla adenoidid, mis vajavad kirurgilist eemaldamist. Apteegis on ilma retseptita saadaval ka suukaudselt kasutatavad nohuravimid (pseudoefedriin, kas üksi või kombinatsioonis triprolidiiniga). Ka neid tohib alla 6-aastastele lastele anda ainult arsti loal. Põhjuseks jällegi kõrvaltoimete risk – pseudoefedriinil erutus, unehäired, hallutsinatsioonid, tahhükardia; triprolidiinil uimasus.

Täiskasvanutele sobivad ninna pihustatavad dekongestandid, nagu ksülometasoliin, oksümetasoliin ja nafasoliin, kuid nende lubatud päevast annust ei tohiks ületada ning ravi pikkus mitte kauem kui 7 päeva. Sagedasem või pikaajalisem kasutamine võib viia sõltumusele ja anda vastupidist efekti, põhjustades kroonilist nohu ja püsivat limaskesta turset. Alternatiiviks on suukaudsed sümpatomimeetikumid, sh kombinatsioonis antihistamiinikumiga.

Köha

Rögaerituse parandamiseks võib kasutada rögalahtisteid. Taimsetest preparaatidest aed-liivatee, luuderohu ekstrakt; ravimitest karbotsüsteiin, atsetüültsüsteiin, broomheksiin, ambroksool.
Alla 2-aastastel lastel ei pruugi röga väljaköhimisoskus olla piisav, mistõttu rögalahtisteid tuleks neil kasutada vaid arsti loal. Perearstid soovitavad imikutel ja väikelastel rakendada köha korral rahvameditsiini võtteid.

Paukuva ja kinnise köha pärssimiseks mõeldud ravimeid (kodeiin, dekstrometorfaan) tohib kõrvaltoimete riski (uimasus, pearinglus, iiveldus) tõttu kasutada lastel vaid arsti soovitusel. Pikaajalise kinnise köha, eriti öise köha korral, kui rögalahtistid ei anna tulemust, tuleks arsti poole pöörduda, sest põhjuseks võib olla astma või antibiootikumravi vajav bakteriaalne põletik.

Nii köha, nohu, kui ka palaviku korral tuleks tavalisest rohkem tarbida vedelikku. See on eriti oluline väikelaste puhul.

Millele tähelepanu pöörata

Gripp võib olenevalt inimesest (vanusest, kaasuvatest haigustest jne) kulgeda erineva raskusega. 

Kergemal juhul piisab tavaliselt sümptomaatilisest ravist. Oluline on püsida kodus ja puhata, tarbida piisaval hulgal vedelikku, informeerida perearsti haigusest ning seisundi halvenemisel

Kindlasti pöörduda arsti poole

  • tekivad hingamisraskused
  • palavik ei allu tavalistele raviannustele või tõuseb kiiresti
  •  kui esineb valu või survetunne rinnus või kõhus
  • kui esineb pearinglus või segane olek
  • kui esineb raske ja sage oksendamine

Lastel võivad seisundi halvenemisele viidata ka 

  • ärrituvus
  • loidus (sh laps ei ärka unest ka äratamisel)
  • kiire hingamine
  • naha sinakas varjund

Samuti tuleks olla tähelepanelik palaviku ja tõsise köha suhtes, mis tekivad pärast gripinähtude esmast paranemist.

Milliseid ravimeid kasutada lastel viirushaiguste raviks?

Viirustest tingitud külmetushaiguste raviks ei tohiks lastel üldjuhul kasutada ravimeid, mis sisaldavad mitut toimeainet. Samaaegselt esineva palaviku, nohu ja köha raviks mõeldud ravimid toimivad lastel, kuid neid ei ole soovitatav kasutada järgmistel põhjustel:

kõrvaltoimete riski tõttu (allergilised reaktsioonid, unehäired, hallutsinatsioonid, uimasus, tahhükardia)
kliiniliste andmete vähesuse tõttu lastel – täiskasvanutel läbiviidud kliinilistest uuringutest saadud ohutusandmeid ei saa üks-ühele lastele üle kanda.
Lastel võib ravimi toime ja farmakokineetika (st kuidas ravim organismis käitub – imendub, muundub, eritub) olla täiskasvanuga võrreldes erinev. Ohtlikeks võivad osutuda tunduvalt väiksemad annused. Kõrvaltoime tekkimisel ei oska laps oma seisundit hinnata ja näha seost ravimi ja kõrvaltoime vahel ning ei pruugi osata ennast õigesti väljendada.

Ravimeid tohib lastele anda vaid juhul, kui need on tõesti vajalikud. Külmetushaiguste puhul on ravimitega võimalik sümptomeid leevendada, mitte haigust ravida. Külmetushaigused on enamasti viirusliku põhjusega ning iseparanevad ega vaja raviks antibiootikume.

PALAVIKU alandamiseks alla 12-aastastel lastel on soovitatav kasutada ühte toimeainet sisaldavat preparaati – paratsetamooli või ibuprofeeni. Annus peab olema arvestatud kas vastavalt vanusele või kehakaalule. Vajalikust suuremad annused võivad põhjustada kõrvaltoimeid või mürgistusnähte, väiksemad annused seevastu ei alanda palavikku.
Paratsetamooli lastele soovitatav ühekordne annus on 10…15 mg/kg kehakaalu kohta, maksimaalne ööpäevane annus on 60 mg/kg kehakaalu kohta.

Vanus Ühekordne annus mg
2…3 kuud 62,5
3 kuud…1 aasta 62,5…125
1…6 aastat 125…250
6…12 aastat 250…500

Lastele soovitatav iburprofeeni annus on 20…40 mg/kg ööpäevas, jaotatuna 3…4 annuseks. Ühekordne annus lastele kehakaaluga üle 20 kg on 200 mg; kehakaaluga üle 30 kg 200…400 mg ja üle 40 kg kaaluvatele lastele 400 mg.

Atsetüülsalitsüülhapet (aspiriini) ei tohiks lastele viirushaiguse korral palaviku alandamiseks anda Reye sündroomi tekkeriski tõttu, mis on küll väga harva tekkiv kõrvaltoime. See sündroom kulgeb kauakestva oksendamise, entsefalopaatia (ajukahjustuse) ja maksakahjustusega ning võib lõppeda surmaga. Täiskasvanutel ei ole Reye sündroomi viirushaigusega kaasneva palaviku alandamisel täheldatud.

NOHU korral võiks väikelastel alustada nina loputamisega mereveega (Humer, Sterimar). Kui hingamistakistus sellega ei laabu, siis alles kaaluda ravimite kasutamist.
Ninna pihustatavaid dekongestante (ksülometasoliin, nafasoliin) ei ole soovitatav kasutada alla 2-aastastel lastel ning neid ei tohiks kasutada kauem kui kaks-kolm päeva, piirduda tuleks paari pihustusega päevas. Kasutada tuleks kindlasti lastele mõeldud toimeaineid ja ravimtugevusi:

  • ksülometasoliin 0,05% alates 2. eluaastast
  • nafasoliin 0,05% alates 3. eluaastast

Alla 2-aastastel lastel tohib ninna pihustatavaid dekongestante kasutada ainult erandjuhul ja arsti loal. Liigsagedane kasutamine põhjustab kroonilist nohu ning võib põhjustada süsteemseid kõrvaltoimeid. Kui ninakinnisus ja nohu püsivad pikka aega ning hingamisraskused on ka öösel ja kaasneb norskamine, tuleks pöörduda arsti poole, sest põhjuseks võivad olla adenoidid, mis vajavad kirurgilist eemaldamist.

Apteegis on ilma retseptita saadaval ka suukaudselt kasutatavad nohuravimid (pseudoefedriin, kas üksi või kombinatsioonis triprolidiiniga). Ka neid tohib alla 6-aastastele lastele anda ainult arsti loal. Põhjuseks jällegi kõrvaltoimete risk – pseudoefedriinil erutus, unehäired, hallutsinatsioonid, tahhükardia; triprolidiinil uimasus.

Köha

Nii köha, nohu, kui ka palaviku korral tuleks lapsele anda tavalisest rohkem juua. Rögaerituse parandamiseks võib kasutada rögalahtisteid. Taimsetest preparaatidest aed-liivatee, luuderohu ekstrakt; ravimitest karbotsüsteiin, atsetüültsüsteiin, broomheksiin, ambroksool.
Alla 2-aastastel lastel ei pruugi röga väljaköhimisoskus olla piisav, mistõttu rögalahtisteid tuleks neil kasutada vaid arsti loal. Perearstid soovitavad imikutel ja väikelastel rakendada köha korral rahvameditsiini võtteid.

Paukuva ja kinnise köha pärssimiseks mõeldud ravimeid (kodeiin, dekstrometorfaan) tohib kõrvaltoimete riski (uimasus, pearinglus, iiveldus) tõttu kasutada lastel vaid arsti soovitusel. Pikaajalise kinnise köha, eriti öise köha korral, kui rögalahtistid ei anna tulemust, tuleks arsti poole pöörduda, sest põhjuseks võib olla astma või antibiootikumravi vajav bakteriaalne põletik. Köha võib põhjustada ka nohu või mao-söögitoru reflukshaigus.

Lisa 1 – Eestis turustatavad käsimüügi nohuravimid erinevatele vanusegruppidele

Lisa 2 – Eestis turustatavad külmetushaiguste raviks kasutatavad käsimüügi kombinatsioonravimid erinevatele vanusegruppidele

Lisaküsimused: Ravimiamet, info@ravimiamet.ee, 7 374 140

Eestis turustatavad käsimüügi nohuravimid erinevatele vanusegruppidele. Nohuravimid, mis on lubatud alates 15ndast eluaastast:

  • SANORIN ninatilgad, emulsioon nafasoliin 1mg/ml
  • SANORIN ninatilgad, lahus nafasoliin 1mg/ml
  • SANORIN 0,1% ninasprei, lahus nafasoliin 1mg/ml
  • Nohuravimid, mis on lubatud alates 6ndast eluaastast:
  • GALAZOLIN ninatilgad ksülometasoliin 1mg/ml
  • OTRIVIN ninatilgad, lahus ksülometasoliin 1mg/ml
  • OTRIVIN ninasprei, lahus ksülometasoliin 1mg/ml
  • OTRIVIN MENTHOL ninasprei, lahus ksülometasoliin 1mg/ml
  • SUDAFED HA XYLO ninasprei, lahus ksülometasoliin 1mg/ml
  • SUDAFED XYLO ninatilgad, lahus ksülometasoliin 1mg/ml
  • SUDAFED XYLO ninasprei, lahus ksülometasoliin 1mg/ml
  • XYLO-MEPHA ninasprei, lahus ksülometasoliin 1mg/ml
  • XYMELIN ninatilgad ksülometasoliin 1mg/ml
  • XYMELIN ninasprei ksülometasoliin 1mg/ml
  • XYMELIN MENTHOL 1mg/ml ninasprei, lahus ksülometasoliin 1mg/ml
  • NAZOL ninasprei, lahus oksümetasoliin 0.5mg/ml
  • Nohuravimid, mis on lubatud alates 3ndast eluaastast:
  • SANORIN silma- ja ninatilgad nafasoliin 0.5mg/ml
  • SANORIN 0,05% ninasprei, lahus nafasoliin 0.5mg/ml
  • Nohuravimid, mis on lubatud alates 2st eluaastast:
  • GALAZOLIN ninatilgad ksülometasoliin 0.5mg/ml
  • OTRIVIN ninatilgad, lahus ksülometasoliin 0.5mg/ml
  • SUDAFED HA XYLO ninasprei, lahus ksülometasoliin 0.5mg/ml
  • SUDAFED XYLO ninatilgad, lahus ksülometasoliin 0.5mg/ml
  • SUDAFED XYLO ninasprei, lahus ksülometasoliin 0.5mg/ml
  • XYLO-MEPHA ninasprei, lahus ksülometasoliin 0.5mg/ml
  • XYLORHIN NASAL SPRAY ninasprei, lahus ksülometasoliin 0.5mg/ml
  • XYMELIN ninatilgad ksülometasoliin 0.5mg/ml
  • XYMELIN ninasprei ksülometasoliin 0.5mg/ml
  • Suukaudsed nohuravimid, mis on lubatud alates 12ndast eluaastast:
  • SUDAFED tablett pseudoefedriin 60mg
  • ACTIFED tablett pseudoefedriin+triprolidiin 60mg+2.5mg
  • Suukaudsed nohuravimid, mis on lubatud alates 6ndast elukuust,
  • kuid alla 6-aastastel ainult arsti soovitusel
  • SUDAFED siirup pseudoefedriin 6mg/ml
  • ACTIFED siirup pseudoefedriin+triprolidiin 6mg+0.25mg/ml
  • SUDAFED EXPECTORANT siirup pseudoefedriin+guaifenesiin 6mg+20mg/ml

Eestis turustatavad külmetushaiguste raviks kasutatavad käsimüügi kombinatsioonravimid erinevatele vanusegruppidele

Ombinatsioonravimid, mis on lubatud alates 15 ndast eluaastast:

  • FERVEX (SUHKRUVABA) suukaudse lahuse graanulid paratsetamool+feniramiin+ vitamiin C 500mg+25mg+200mg palavik+ valu+ nohu

Kombinatsioonravimid, mis on lubatud alates 12 ndast eluaastast:

  • THERAFLU FCC suukaudse lahuse pulber paratsetamool+kloorfenamiin+ pseudoefedriin+dekstrometorfaan 650mg+4mg+60mg+ 20mg palavik+ valu+ nohu+ köha pärssimine
  • THERAFLU NT suukaudse lahuse pulber paratsetamool+kloorfenamiin+pseudoefedriin+dekstrometorfaan 1000mg+4mg+60mg+ 30mg palavik+ valu+ nohu
  • COLDREX HOTREM LEMON suukaudse lahuse pulber paratsetamool+fenüülefriin+ vitamiin C 750mg+10mg+60mg palavik+ valu+ nohu
  • COLDREX HOTREM BLACKCURRANT suukaudse lahuse pulber paratsetamool+fenüülefriin+ askorbiinhape 750mg+10mg+60mg palavik+ valu+ nohu
  • COLDREX MAXGRIP LEMON suukaudse lahuse pulber paratsetamool+fenüülefriin+ askorbiinhape 1000mg+10mg+40mg palavik+ valu+ nohu
  • FERVEX suukaudse lahuse graanulid paratsetamool+feniramiin+ vitamiin C 500mg+25mg+200mg palavik+ valu+ nohu
  • THERAFLU FC suukaudse lahuse pulber paratsetamool+pseudoefedriin+kloorfenamiin 650mg+60mg+4mg palavik+ valu+ nohu
  • THERAFLU ND suukaudse lahuse pulber paratsetamool+pseudoefedriin+dekstrometorfaan 1000mg+60mg+30mg palavik+ valu+ nohu+ köha pärssimine
  • GRIPPOSTAD C kõvakapsel paratsetamool+ vitamiin C+ kofeiin+ kloorfenamiin 200mg+150mg+25mg+2.5mg palavik+ valu+ nohu

Kombinatsioonravimid, mis on lubatud alates 6ndast eluaastast:

  • FERVEX suukaudse lahuse graanulid paratsetamool+feniramiin+ vitamiin C 280mg+10mg+100mg palavik+ valu+ nohu
  • COLDREX tablett paratsetamool+fenüülefriin+terpiinhüdraat+ vitamiin C+kofeiin 500mg+5mg+20mg+30mg+25mg palavik+ valu+ nohu+ röga lahtistamine
  • PARACETAMOL DM kihisev tablett paratsetamool+dekstrometorfaan 300mg+7.5mg palavik+ valu+ köha pärssimine

Lisaküsimused: Ravimiamet, info@ravimiamet.ee, 7 374 140